Arcibiskup Paetz čelí obvinění z pohlavního zneužívání


(ČTK)

Skandál otřásl v posledních dnech polskou katolickou církví poté, co poznaňský arcibiskup Juslusz Paetz jako jeden z nejvyšších církevních hodnostářů v zemi čelí obvinění z pohlavního zneužívaní kleriků místního duchovního semináře.

OPOLE 25. února -- Obvinění přinesl v sobotu polský deník Rzeczpospolita. Podle svědectví a výpovědí listu celá kauza trvá už několik let a nejméně dva roky je předmětem diskusí v církevních kruzích. Rozhořčení veřejnosti vzrostlo zejména po zjištění, že někteří mladí adepti kněžského povolání opustili seminář právě po kontaktech s arcibiskupem. Jednání studentů přimělo rektora semináře dr. Tadeusze Karkosze k velmi neobvyklému rozhodnutí: vydal úplný zákaz vstupu arcibiskupa do prostorů školy.

Propuštěný šéfredaktor
Oficiální místa se nicméně snaží arcibiskupa krýt a poznaňské církevní představitele volající po Paetzově odstoupení zbavují funkcí. Například kněz Jacek Stepczak, šéfredaktor místního katolického týdeníku Przewodnik Katolicki, který odmítl publikovat článek na obhajobu arcibiskupa před údajným falešným obviněním, byl propuštěn a doporučen na misii do africké Zambie.
Tiskový mluvčí arcibiskupa Paetze o víkendu prohlásil, že článek v Rzeczpospolitě není založen na pravdě, přičemž Polská biskupská konference v sobotním prohlášení dokonce zpochybnila skutečné záměry autorů článku.

Stíhání až po obvinění
O obvinění arcibiskupa byl prostřednictvím apoštolského nuncia ve Varšavě informován papež Jan Pavel II., ve Vatikánu však zatím žádné rozhodnutí nepadlo. Komentátoři polských listů vesměs kauzu nezpochybňují a vyjadřují podiv nad pomalým postupem vedení církve, které o celém případu ví již několik let.
Mluvčí polské policie uvedl, že orgány činné v trestním řízení se budou případem zabývat teprve tehdy, až proti arcibiskupovi vznese osobní obvinění některý z postižených. To se však zatím nestalo.

Jarosław Radiměřský

nahoru