Když s guruem odchází dogma


Little John

Před pár dny přinesly agentury (např. vnn.org a chakra.org) zprávy, že při autonehodě zemřel Tamál Kršna Goswami, jeden z předních světových lídrů hnutí Iskcon (Haré Kršna), považovaný svými stoupenci za význačného gurua. Potom se na netu objevil zajímavý článek:

============================
Tamál hovoří o autonehodách
Mar 15 2002 06:59
Aspirující oddaný (jméno neuvedeno)

(pozn: Šríla Bhakti Abhaya Náráyana Mahárádža byl iskconský duchovní učitel působící v 80. letech v Maďarsku, který později spolupracoval s organizací Gaudíja Math, která je sice indickým předchůdcem Iskconu, ale dnes je Iskconu trnem v oku).
"Pamatuji si, jak při tragické autonehodě zemřel Šríla Bhakti Abhaya Náráyana Maharádža. Po jeho smrti jsem slyšel několik vůdců Iskconu, včetně Tamála Kršny Goswamiho, jak vysvětlují, že ´smrt při autonehodě je strašný, nepříznivý odchod ze světa, naznačující, že zemřelý nebyl tak úžasný oddaný, jak si to o něm mnozí mohli myslet.´ Po nynějším nečekanem odchodu Tamála Kršny Goswamiho při autonehodě pevně doufám, že Iskcon přehodnotí svůj předchozí krutý soud nad Šrílou BA Náráyanem Mahárádžem a jeho odchodem ze světa."
=============================

Nechávám teď stranou úvahy o tom, která ze dvou zmíněných organizací je lepší (nebo přesněji horší), a spíš mi to celé ukázalo něco o povaze dogmat. Kdyby onen maďarský duchovní učitel nekoketoval s Gaudíja Mathem, jistě by iskconští vůdci po jeho tragické smrti při autonehodě tvrdili, ze čistý oddaný právě odešel do duchovního světa, a nikdo z nich by si nedovolil zplodit myšlenku, že smrt při nehodě naznačuje o mrtvém něco špatného. Protože se ale ten člověk stal pro své styky s jinými organizacemi nepohodlný, iskconským vůdcům se ta myšlenka najednou náramně hodila a tak vytvořili dogma. Od té doby se v Iskconu věřilo a kázalo, že to jistě nebyl pravý oddaný a že takhle skončí ten, kdo se odchyluje od pravé iskconské cesty a především že smrt při autonehodě naznačuje špatný osud zemřelého... Jak trapně to vyznívá teď, když autor takových kázáni sám umírá stejným způsobem. Celý Iskcon je teď jen sítí takových dogmat, "učení velkých guruů". Tak s guruem padá dogma pro všechny, kdo mají uši k slyšení - ačkoliv věřím, že Iskcon si nyní bude vymýšlet nové dogma, kterým by podpořil staré Tamálovy výklady o tragické smrti a zároveň Tamála samotného z nich vyloučil jako výjimku. Pro nezaujatého pozorovatele něco šíleného, pro Iskcon nic neobvyklého. Prostě se řekne, že se všechno musí vidět v kontextu, že my to nemůžeme pochopit, jedině milostí čistého oddaného, protože jsme pokleslé duše, znečištěné hmotnou energií, a nemůžeme posuzovat činy čistých oddaných... bla bla bla.

Sbohem, náboženská dogmata,
Little John

nahoru