Vatikánské poselství k hinduistickému svátku Diwali

TS ČBK, Daniel Herman, 8.11.2004 15:00:00
http://tisk.cirkev.cz/

Papežská rada pro mezináboženský dialog zveřejnila dnes (8.11.) poselství o spolupráci mezi křesťany a hinduisty, se zvláštním zřetelem na děti. Vatikán: Papežská rada pro mezináboženský dialog zasílá poselství a pozdrav všem hinduistům u příležitosti slavnosti světla "Diwali". Slavnost Diwali trvá pět dní a v letošním roce začíná 12.11. Autorem poselství je arcibiskup Michael J. Fitzgerald, předseda Papežské rady pro mezináboženský dialog.

Arcibiskup připomíná, že Diwali je jedním z nejstarších a nejdůležitějších svátků, které hinduisté slaví. Připomínají si při něm vítězství dobra nad zlem a světla nad temnotou. Diwali zaměřuje velkou pozornost na děti a vyzývá všechny, aby otevřeli svá srdce v dětské prostotě a důvěře. Křesťané i hinduisté by měli zaměřit svou pozornost na problematiku zla ve společnosti, které postihuje především děti. Patří sem např. nucená dětská práce a branná povinnost, rozpad rodinného života, obchodování s orgány a lidmi, sexuální zneužívání, AIDS, drogy.

Arcibiskup Fitzgerald rovněž v listu zmínil, že již řada křesťanských a hinduistických společenství spolupracuje při pomoci dětem. Zároveň však připomíná, že bychom měli na tomto poli dělat více, protože tento problém je skutečně vážnou tragédií současného světa.

Diwali - svátek světel

http://www.gz.cz/indie

Pro Indii je mimo jiné typické to, že má ve svém kalendáři neuvěřitelné množství svátků, slavností a festivalů. Většina těchto svátků má náboženský základ a odtud plyne i jejich početnost. Své svátky mají vyznavači víry hindu, muslimové, sikhové, budhisté a další a další až po křesťany s vánocemi a velikonocemi. Mimo celostátních svátků je navíc mnoho místních a regionálních oslav. Většina z nich se slaví podle indického lunárního kalendáře, a tak se jejich termíny rok od roku mění. Indické lunární měsíce a jejich gregoriánské ekvivalenty jsou následující:

Chaitra březen - duben
Vaishaka duben - květen
Jyaistha květen - červen
Asadha červen - červenec
Sravana červenec - srpen
Bhadra srpen - září
Asvina září - říjen
Kartika říjen - listopad
Aghan listopad - prosinec
Pausa prosinec - leden
Magha leden - únor
Phalguna únor - březen

Mezi významné festivaly patří Diwali - svátek světel. Je to nejšťastnější, nebo chcete-li nejveselejší svátek v hindu kalendáři. Slaví se patnáctý den měsíce Kartika a letos připadl na první týden listopadu. I když oficiálně je pouze jeden den státní svátek, oslava trvá pět dní. Legenda je taková, že v noci svítí nespočetně světel, aby ukázaly Rámovi cestu domů z jeho exilu.

Pro každý den festivalu je něco typické. První den se dokonale uklidí domácnosti a vstupní schody do domů jsou křídou ozdobeny spletitými vzory. Druhý den je věnován Kršnově vítězství nad Narakasurou, legendárním tyranem. Na jihu je tento den spojen s koupelí před svítáním a nošením nových oděvů. Během třetího dne je uctívána Lakšmí, bohyně štěstěny. Tradičně je to začátek nového finančního roku pro společnosti. Čtvrtý den připomíná památku návštěvy přátelského, ale arogantního démona Bali, který dosadil boha Višnua na jeho místo. Pátý den muži navštěvují své sestry, aby jim na čelo daly znamení - tikka. Jainové oslavují Diwali jako jejich Nový rok.

Diwali se také stal svátkem sladkostí, které si rodiny navzájem posílají. Tak jako u nás na vánoce, Indové na Diwali rozesílají u příležitosti tohoto svátku svým příbuzným a známým pohlednice a blahopřání. Stalo se to již tradicí stejně jako světla olejových lampiček a ohňostroje. Nutno dodat, že dnes už to nejsou jen olejové lampičky, ale dokonalé elektrické osvětlení, což jsme sledovali s velkým obdivem, neboť Indie stále zápasí s nedostatkem elektrické energie. V těchto dnech nemohla Indii konkurovat ani celá západní Evropa se všemi svými světelnými reklamami. Ohňostroje a dělbuchy byly vidět, a především slyšet, nepřetržitě celých pět dnů. V noci lidé vycházeli v průvodech do ulic a kochali se světelnou show. Skutečně to vypadalo tak, že jsou všichni veselí, bezstarostní a šťastní.

Články na podobné téma:
Vztah křesťanství k ostatním náboženstvím
Křesťanské autority vyzývají členy své víry k toleranci jiných náboženství
Jednota náboženství
Poutník a jeho cesta pronášení svatých jmen
Sv. František - Učiň mne nástrojem
František z Assisi - Píseň bratra slunce
Křesťanské mantry a modlitby
Otčenáš - hlubší význam od R. Steinera

At the Heart of World Monotheism
Christ is Risen
Why the Cross is the Symbol of Jesus Christ as the Cosmic Purusha
Karmic Speculation Cannot Build A Dharmic Nation
Bh. Thakur - Non-Sectarian Vaisnava-Dharma
From Moses to Mahaprabhu
To Love God
The Mystical Core of Organized Religion
The Bhagavata

nahoru


Zpátky na Novinky