Rady domácí i ajurvédské na bolesti hlavy


První část je z idnes.cz, druhá z Ajurvédy.

Jedna hlava, tisíc různých bolestí
Předkové věděli, že bolehlav vzniká z nastuzení, slunečního žáru nebo kouře, z pohledu na pohřební průvod, z velikého hněvu a nezměrného smutku, ale také od silného pití a nemírného smilstva, a že koho bolí hlava, má se modlit k svatým patronům Anasthasiovi a Pantaleonovi. Říkalo se také, že to mají na svědomí strašlivá démonická zvířátka, která v ní hlodají a tlučou. Zoufalcům, jimž třeští hlava právě teď, je to ale jistě jedno. Zajímá je jediné: jak se tohoto trápení co nejrychleji zbavit.

Kouzelné kapky a tablety
"Řada lidí má osvědčené přírodnější způsoby léčby - čínské masti, éterické oleje, mentolové a eukalyptové balzámy," vypočítává magistra Tylová. "Jako prevence dobře poslouží i bylinné výtažky z jinanu dvoulaločného a z kopretiny řimbaby či uklidňující čajové směsi s třezalkou, mátou nebo meduňkou." Pro bolest hlavy nicméně platí to, co u všech dalších onemocnění: navzdory reklamním slibům žádná zázračná tabletka typu "spolkni mě a budeš mít po starostech" neexistuje.

Co se může podílet na bolestech hlavy
nejčastější
- stres, krční páteř
časté
- poruchy spánku, únava, vyčerpání, alkohol, nepravidelná strava, červené víno, záněty zubů, úrazy, přetížení očí
vzácnější příčiny
ostré nebo blikavé světlo, parfémy, silné pachy, kouř, smog, pasivní i aktivní kouření, cestování, změny počasí, stres, poruchy spánku, únava a vyčerpání, nepravidelná strava, alkohol, sýry, víno, čokoláda, ryby, jogurt a řada dalších potravin, ale také chlad, sex, rýma, chřipka, kašel, zánět zubů, zánět středního ucha, vysoký krevní tlak, ateroskleróza, poruchy metabolismu, otrava, postižení krční páteře, oční choroby, úrazy a nadměrné dlouhodobé užívání léků

Bolest jako výstraha
- při zánětu mozkových a míšních plen, zánětu mozku nebo kombinaci obou
- při krvácení do mozkomíšního moku
- při zvýšeném nitrolebním tlaku (příznak zánětlivých, nádorových a úrazových onemocnění mozku, městnání mozkomíšního moku)
- při cévní mozkové příhodě ischemické
- po úrazu (autonehoda, opilost, pád)

Tucet rad pro ty, které právě bolí hlava

Odložte bolest k ledu
Je to jedna z nejrychlejších cest, jak se bolestí hlavy zbavit. Při prvních příznacích si položte na čelo sáček s ledem, zabalený v šátku, stejně dobře však poslouží třeba sáček mražené zeleniny.
Ohřejte se
Pomáhá to zejména těm, kteří bolestmi trpí dlouhodobě. Teplo totiž uvolňuje svalstvo a zvyšuje prokrvení. Vyzkoušejte tepelné podložky, sprchování horkou vodou nebo teplou lázeň s heřmánkovým olejem.
Svou bolest zabalte
Osvědčený recept starých babiček má svou logiku: šátek těsně ovázaný kolem hlavy sníží průtok krve v temeni a ztlumí bolest. Stejný efekt má šátek stažený kolem čela.
Nezapomeňte na masáž
Masírujte si hlavu špičkami prstů podobně jako při mytí vlasů. Máte-li vlasy krátké, můžete si zvolna v malých kruzích masírovat spánky a čelo kartáčem z přírodních štětin.
Vsaďte na akupunkturu a akupresuru
Touto cestou lze bolesti zahnat ještě před jejich propuknutím. Zatímco akupunkturu rozhodně svěřte do rukou odborníků, akupresuru vyzkoušejte sami. Pevně stiskněte kůži na ruce mezi palcem a ukazováčkem nebo si masírujte vnější strany lýtek těsně nad kotníky nebo v oblasti Achillovy šlachy.
Zhluboka dýchejte
Právě hluboké dýchání může zmírnit vaše napětí, pokud jste nervózní a cítíte nepříjemný tlak po celém těle. Naučte se bráničnímu dýchání, při němž se břišní partie musí hýbat víc než hrudní.
Najděte si klidné a tiché místo
Pohyb, světlo a hluk obvykle zhorší i malou bolest hlavy, proto si najděte tmavou a tichou místnost, lehněte si (ulevíte tak zádovému svalstvu od napětí) a odpočívejte.
Hýbejte se
Jestliže bolesti nejsou kritické, jděte na procházku. Pohyb na čerstvém vzduchu vám pomůže relaxovat a také ztlumí bolest.
Nebraňte se sexu
K účinným lékům patří láska a sex. Díky intimní blízkosti milovaného člověka nejspíš na chvíli zapomenete na své trápení.
Dejte si šlofíka
Spousta lidí se dokáže zbavit bolestí hlavy spánkem. Kvůli uvolnění šíjových svalů je nejlepší poloha na zádech.
Držte se zpříma
Správné držení těla hraje klíčovou roli při tenzních bolestech hlavy. Vyhýbejte se úklonům do strany a všem pohybům, při nichž se příliš napínají šíjové svaly.
Dělejte "ksichtíky"
Zkuste následující cvičení - a hned, ještě než se hlava pořádně rozbolí: zvedněte napřed obě obočí, potom každé zvlášť. Přimhuřte oči, napřed obě, pak každé zvlášť. Strašlivě se zamračte. Zeširoka zazívejte. Pohněte dolní čelistí ze strany na stranu. Pokrčte nos a zvesela pokračujte. Improvizaci se meze nekladou...

Podle amerického časopisu New Woman

=========================================================================================================

AJURVÉDA O BOLENÍ HLAVY

Příčiny
Příčinou bolení hlavy může být zánět nosních dutin, velké napětí, zácpa, přepracovanost, stres, špatné trávení, překyselení, nespavost, teplota. Mnohokrát je také samo bolení hlavy příznakem nějaké jiné nemoci. Dalšími příčinami bolení hlavy mohou být přílišné pití čaje, kávy, braní aspirinu, kouření, slabost nervů, chudokrevnost, nedostatek kyslíku v krvi, dívání se zblízka na televizi, čtení při nedostatečném světle či čtení v pohybujícím se dopravním prostředku.

Podle Ajurvédy vzniká bolení hlavy narušením jedné, dvou nebo všech tří dóš v těle (kappa, pitta, vata).

LÉČENÍ

1. K dosažení trvalé úlevy je nutné zjistit konkrétní příčinu bolení hlavy a pak podstoupit patřičnou léčbu. Zde uvedeme jen obecné druhy léčby.
2. Vezměte hřebíček, skořici a mandle ve stejném množství, např. 5 gramů od každého. Rozemelte je dohromady s trochou vody, vytvořte pastu. Pastu si naneste na čelo.
3. Na čelo lze také k dosažení úlevy nanést pastu z prášku ze santálového dřeva.
4. Vmíchejte jeden gram prášku z hřebíčku do 5 ml skořicového oleje. Naneste na čelo nebo na místo bolesti.
5. Na dlaň si kápněte asi čtyři kapky ghí (přepuštěného másla). Vezměte ještě tři nebo čtyři kousky šafránu a třete dvě minuty. Kvality šafránu se tak přenesou do ghí. Odstraňte šafrán a dejte si po dvou kapkách ghí do obou nosních dírek. To lze dělat dvakrát denně.
6. Vezměte 20 ml mléka a asi 5 gramů zázvorového prášku. Smíchejte a dejte si jednu nebo dvě kapky do obou nosních dírek. To lze rovněž dělat dvakrát denně.
7. Vezměte vlhkou látku a omotejte si ji kolem krku. To přinese úlevu.
8. Napětí a bolení hlavy také ustupuje masáží olejem. K masáži lze použít sezamový olej, mandlový olej, hořčičný olej či ghí.
9. Vezměte 5 ml mandlového oleje a vařte ho. Když vychladne, dejte si dvě kapky do obou nosních dírek.
10. V léčbě bolení hlavy také pomáhá meditace a relaxace.
11. Pokud má postižený nutkání ke zvracení, nemá ho potlačovat, měl by se snažit vyzvracet.
12. Pomoci mohou různé vůně, aroma, vonné tyčinky, podle volby. Někdy může pomoci příjemná, uklidňující hudba.
13. Pokud má postižený zácpu, může zvolit nějaké projímadlo nebo klistýr s teplou vodou.

DIETA

Velmi dobré je pít horké kravské mléko. Postižený by měl jíst lehká jídla, která nenarušují dóši. Může vařenou zeleninu bez oleje, zeleninové šťávy a polévky, ovoce, jako jsou jablka, pomeranče, mango, víno, a ovocné šťávy. Umírněně, podle schopnosti trávit, jsou OK sladkosti a mléčné produkty.
Rýže, salát a podmáslí je OK. V malé míře také ořechy. Nemají se jíst smažená jídla, maso, příliš kořeněná jídla a jídla, která nejsou lehce stravitelná. Je třeba se vyhnout jogurtu, a zvláště v noci. Také není dobré jíst kyselá jídla. Postižený by měl odpočívat. Neměl by být v chladu, horku a dešti. Neměl by silou potlačovat přirozené potřeby těla, jako kýchání, vyměšování, močení, hlad, žízeň, spánek, pravidelné dýchání, zívání atd. Měl by se také snažit udržet mysl prostou úzkosti, hněvu, napětí, obav, odlehčit ji a dobře se vyspat.

nahoru