Tajemné Eldorádo nadosah


Článek ze serveru www.nationalgeographics.cz

Našli jsme Eldorádo - tvrdí mezinárodní tým výzkumníků , který se na základě indiánských legend pustil v Peru do hledání bájného města zlata v srdci peruánské části Amazonie. Expedice složená ze dvou desítek vědců vyrazila podle agentury EFE 30. června a zahájila průzkum nezmapované části povodí řeky Madre de Dios. Eldorádo, bájné město zlata v myslích španělských dobyvatelů, hledali dobrodruzi na mnoha místech. Hledání často skončilo katastrofou, jako například výprava britského plukovníka Petera Fawcetta, která zmizela kdesi v západní Brazílii. Také francouzsko-americký tým, vedený Sergem Debru zmizel v roce 1970, nejspíše po střetu s indiány Huačipery. A naposledy zmizela v roce 1997 expedice vedená norským antropologem Larsem Hafksjoldem, která dokonce zahájila pátrání nedaleko místa současného objevu. Vůdce nejnovější expedice, Jacek Palkiewicz, je však přesvědčen, že teprve jeho tým se vyhnul nebezpečí a objevil skutečné Eldorádo - místo, které se v indiánském jazyce jmenuje Paititi.

Výpravě předcházely dva roky studia z dochovaných pramenů, které vymezily oblast jihovýchodně od Limy v oblasti národního parku Mano. Počáteční nálezy v údajném Eldorádu potvrzují legendy, podle nichž leželo město deset dní cesty pěšky od Cuzca (původního hlavního města říše Inků). Potvrdily se i pověsti, že město leží pod hladinou jezera. Expedice takové jezero našla na náhorní plošině o rozloze čtyř kilometrů čtverečních, zcela zarostlé bujnou vegetací. Ruský specialista s pomocí pozemního radaru potvrdil i existenci systému jeskyní a chodeb ukrytých pod vodou.

Podle legend byl právě zde pohřben poslední Velký Inka i se svým pokladem. Další průzkum oblasti má začít v říjnu, protože potřeba lepší vybavení pro průzkum pod vodou. Nicméně i na břehu výprava objevila pozůstatky před-inckých staveb. Podle odborníků Inkové v době příchodu španělských conquistadores tento region kontrolovali teprve krátce. Podrobnější prověření nálezu však zatím znemožnilo počasí a neprostupná vegetace. Inkové nepoužívali kolo, neznali železo. V opracování zlata a kamene však byli mistry.

3.12.2002
http://www.national-geographic.cz/print.htm?id=87&tisk=clanek

nahoru