Eurikovy stránky o Magii a Kultu Wicca

Posvátné stromy

Převzato z: http://magie.unas.cz

Pro Kelty a mnoho dalších lidí starého světa měly určité stromy zvláštní význam jako zdroj tepla, vaření, stavebního materiálu a základu pro tvorbu zbraní. Krom tohoto mnoho lesů produkovalo mocný duchovní charakter. Konkrétní uctívané stromy se lišily dle kultury a zeměpisné polohy, avšak ty, považované za posvátné, se vyznačovaly společnými rysy. Neobyčejná velikost, krása, široké spektrum materiálů, které poskytují, jedinečné fyzikální vlastnosti a nebo prostě síla duše stromu mohla zajistit ústřední místo ve folkloru a mytologii kultury. Dokonce i naše moderní kultura zjišťuje, jak stromy dokáží podnítit naší představivost. Mohutný dub, tajuplný tis a tolik dalších jsou památníky vlivu, který stromy mají na naše životy.

Stromy jsou živé objekty, naplněné základem a energií elementů, a Matky Země, s aurou síly která je zřejmá těm, kteří žijí vyrovnaně a v harmonii. Tradice, obklopující konkrétní strom nebo les obvykle odráží sílu těch starých vycítěnou a vykreslenou z jejich přítomnosti.

Olše

Tento strom byl zasvěcen Druidům. Je snadné vyjmout dřeň z mladých větviček a vyrábět z nich píšťalky. Několik větviček sešněrovaných dohromady šňůrami může být seříznuto na požadovanou délku (zřejmě do podoby tzv. panovy flétny), a pomocí jejich tónů lze vyvolávat sylfy, elementály vzduchu.

Jabloň (domácí)

Další ze stromů zasvěcených druidům. Říká se, že pokud si jablkem, rozříznutým na tři díly, třeš bradavice a odříkáváš „Bradavice, zmiz v jablce, nebudeš mě trápit více!“ a následně jablko spálíš, tak spolu s jablkem mizí v plamenech i tvé bradavice. Jablečné víno i mošt jsou dobré rituální nápoje, zejména žádáme-li o odplatu a nebo hojnost. Jablko symbolizuje volbu, a je použitelné při léčivé magii a magii lásky.

Jasan

Posvátný strom druidů. Druidové si obvykle dělali hůlky z jasanu, pro jeho pravidelné letokruhy. Jasanové hůlky jsou skvělé k léčení, sluneční magii i při všeobecném praktikování.

Bříza

Známá jako Paní lesů, papírová bříza nebo bříza bílá. Opatrně naloupej proužky kůry v noci nového měsíce, a červeným inkoustem na jeden z nich napiš „Přines mi pravou lásku.“ Spal jej podélně s nějakým kadidlem vhodným pro milostnou magii (venušská kadidla, např. skořice), a zaříkávej: „Paní lásky, Pane touhy, zažehněte plamen vášně.“ Můžeš samozřejmě připojit vlastní jména bohů (a taky si to lépe zveršovat, poněvadž jsem asi pořád ještě lepší angličtinář než básník). Nebo lze také proužek vhodit do tekoucí řeky (ne, tentokrát nepostačí výlevka v koupelně!) a zaříkávat: „Zvěsti lásky, vypouštím tě, upoutej lásku a pak vrať se.“ (Dnes opravdu nemám den na básnění.) Samozřejmě platí obecné pravidlo – nepoužívat takováto kouzla na konkrétní osobu. Pokud máš zažít šťastnou lásku, musí zahořet svobodně na obě strany.

Trnka

Trnka je zimní strom – její bílá kvítka spatříme dříve než jarní lístky. Má černou kůru chráněnou nepříjemnými trny, a roste jako husté houští. Z dříví lze vyrobit energickou, výbušnou hůlku, a také „cudgel shillelagh“ což má být zřejmě falická hůlka. Její trny lze použít na rytí obrázků do vosku, a na některé typy svíčkové magie. Trnka znamená silnou událost, a nebo sílu osudu, jež se nedá překonat.

Janovec metlatý

Známý spíše jako Skotské či Irské koště. Může nahradit hlodášový keř, používaný při jarní rovnodennosti. Irové jej nazývali „Léčitelova síla“, pro silné močopudné účinky jeho výhonků. Zametení místa rituálu koštětem z této rostliny prostor dokonale očistí. Pálení výhonků prý mírní vítr.

Prý se šíří jako plevel, což ovšem u nás pravděpodobně nehrozí. Pokud vám název této rostliny ani hlodášový keř nic neříká, nesmutněte, mě doteď taky ne. Na očistu doporučuji čemeřici, dub, neb jinou, běžně se vyskytující rostlinu. Ale pokud trváte na janovci…

Cedr

Strom života, Arbor Vitae, nebo žlutý cedr. Staří Keltové (francouzští Galové) užívali cedrový olej ke konzervaci hlav poražených nepřátel. Pro čerpání zemské energie z živého cedru nastav dlaně naproti koncům listů.

Černý bez

Známý též jako „Elroh“ (chabý pokus o přeložení nepřeložitelného), bezinka, Strom Měsíční Paní. Z toho logicky vyplývá, že je zasvěcen Bohyni a letnímu slunovratu. Druidové ho používali k žehnání a očarování. Pokud se o letním slunovratu postavíte pod bez, a nebo do kouzelného kruhu hub, napomůže vám to spatřit malý lid. (Tj. elfy, gnómy.) Bezové hůlky se používají k zahánění zlých duchů, a nebo k materializaci představ. Hudba, hraná  na panovy flétny či píšťalky z bezu má stejnou moc jako bezová hůlka. Ale vždy pamatujte slova Wiccan Rede: Bez, strom Paní, nikdy nesmíte pálit, jinak vás stihne kletba!

Jilm

Má jemně vláknité, bronzové dřevo mírného lesku. Jilm bývá obecně spojován s bohyněmi plození a Země, a byl považován za sídlo tzv. „faeries“ tedy nadpřirozených bytostí, jako nejlepší překlad mě napadá dryáda nebo poletucha. Co se pálení dřeva týče, platí totéž co u černého bezu. Jilmové dřevo se cení zejména díky schopnosti chránit před prudkou bolestí, a jeho vnitřní kůry (lýka) se užívalo na vázání a výplety židlí. Jilm dává kouzlu stabilitu a uzemnění.

Jedle

Jedle je štíhlý, vysoký strom hornatých oblastí, rostoucí na vyšších stráních. Jedlové šišky reagují na kolísání vlhkosti otevíráním a zavíráním se, lze je mj. využít jako jednoduchý vlhkoměr. Jedle často ční vysoko nad horizont, a „vidí“ i za něj. Je symbolem vysokého výhledu, a dlouhých jasných vizí minulého i budoucího.

Stříbrná jedle

Známá jako strom zrození. Jehličí se pálí při porodu, jejich kouř chrání matku i dítě a přináší jim požehnání.

Hlodášový keř (Gorse)

Také znám jako Furze, Whin (n.n. - naprosto nepřeložitelné). Jeho zlaté květy jsou spojovány s jarní rovnodenností. Dřevo a kvítky se pálí jako ochrana a příprava před hrozícím střetem jakéhokoliv druhu.

Hloh

Též májový strom nebo bílý trn. Hůlky z jeho dřeva jsou jedny z nejsilnějších. Květy prý mají silně erotické účinky na muže. Hloh lze užít při ochranných kouzlech, magii lásky a rituálech uzavírání manželství.

Líska

Hůlky z tohoto stromu jsou symbolem bílé magie a léčení. Vidlicové hůlky (tvar Y), se používají k hledání vody a skrytých pokladů. Otýpkou lískových větviček kolem sebe lze kdykoliv vysvětit nouzový kruh pro magickou sebeobranu – nouzový, ale účinný. Pro navázání spolupráce a získání pomoci od dryád či elfů zavěs lískovou větvičku omotanou provázkem v obývacím pokoji a nebo chrámu. Magicky se líska využívá k získání poznání, moudrosti a básnické inspirace.

Cesmína

Nádherně bílé dřevo s téměř neznatelným žilkováním velice připomíná slonovinu. Cesmína je spojována s koloběhem smrti a znovuzrození, se zimou, a to stejně tak u křesťanů jako u čarodějnic. Je významný při Zimním slunovratu. V Artušovské legendě o Gawainovi, zosobňujícím Dubového Letního krále, bojoval se Zeleným rytířem, jež byl vyzbrojen cesmínovým kyjem jakožto symbolem zimy. Je to jedno ze tří dřev, která se využívala na výrobu kol válečných vozů. Také se z nich vyráběly dříky kopí. Vlastnosti kopí jsou rovnováha a přesnost, a jelikož musí být vrženo silou, cesmína drží přímý směr a rovnováhu, je znakem bojového elánu. Cesmínu lze využít při magii pracující se spánkem a odpočinkem, též pro usnadnění Přechodu (odchodu duše po úmrtí). Snopeček lístků a bobulek cesmíny údajně zvyšuje mužskému nositeli šance uspět u žen.

Jalovec

Bobule se užívaly spolu s tymiánem v Druidských kuřidlech při vizích. Jalovec, vysazený u dveří odrazuje lupiče. Zralé bobule mohou být navléknuty a zavěšeny v domě pro přivolání lásky.

Jmelí

Známé i jako ptačí lep, všelék či zlatá větev. Bylo nejposvátnějším druidským stromem, a byl nepostradatelný v době zimního slunovratu. Celá rostlina, zejména bobule, je jedovatá. Větévky jmelí lze rozvěsit v domě jako univerzální ochranu. Sušené bobulky se užívají v kuřidlech na milostnou magii.

Dub

Býval uznáván jako posvátný strom pro každou kulturu, která se někdy setkala se stromy, ale Kelty byl považován za nejváženější a nejposvátnější strom pro svou dlouhověkost, mohutnost a výživné žaludy. Dub býval Králem stromů v háji, z jeho dřeva se vyráběly kouzelné hůlky. Dubové „galls“ (možná amerikanismus pro duběnky), byly nazývány „hadími vejci“ a byly používány při čarování. Žaludy sbírané v noci zadržovaly nesmírnou sílu růstu. Druidové a kněžky naslouchaly šustění a chřestění dubových větví a z těchto zvuků uměli věštit. Pálení dubového listí očišťuje prostředí. Užívá se při ochranných kouzlech, kouzlech síly, úspěchu a stability, různé odrůdy dubů dodají magii různé „nuance“.

Borovice

Jedná se o stálezelený strom, dříve nazývaný „nejsladším z dřev“. Druidové ho znali jako jeden ze sedmi vůdčích Irských stromů. Jehličí, smíšené rovným dílem s jalovcem a cedrem jsou univerzálním očistným prostředkem vhodným např. pro domácí ochranné rituály. Šišky mohou být nošeny jako talisman plodnosti. Úžasnou očišťující koupel před magií a rituály připravíte tím, že jehličí uzavřené v jemném sítku (plátěný pytlík) spaříte, procedíte jimi vodu ve které se budete koupat (není nic jednoduššího než plátěný sáček zavěsit přímo na kohoutek a pustit teplou vodu.) K očištění místa rituálu pod širým nebem je vhodné toto místo zamést borovicovou větví.

Jeřáb

Také „horský jasan“ nebo dřevo (strom) čarodějnic, již dlouho známý jako silný prostředek magické sebeobrany, zejména proti vlivům cizího očarování. Na hůlky z jeřábového dřeva byly vyrývány runy. Kříže z jeřábu se používaly k ochraně domova a chléva. Jeřabiny jsou v zimě ptačí potravou, mají na sobě malý pentagram (symbol ochrany) a jsou jedovaté (v ČR snad roste i nejedovatý druh, ale zatím jsem nezjistil, jak je spolehlivě rozeznat). Jeřáb je strom-ochránce, a brání v zastření smyslu a ošálení pomocí čar a kouzel. Byl zasvěcen druidům a bohyni Brigid. Je to silně magický strom, vhodný na výrobu hůlek, magických proutků, amuletů a k čarování. Vidlicí z jeřábu lze hledat vodu. Hůlky jsou vhodné na magii zjišťovací, hledání kovů a věštění.

Vrba

Též bílá vrba, strom očarování, spojovaná s čarodějnicemi. Jeden ze sedmi posvátných Irských stromů, posvátný strom druidů. Vrba je měsíční strom, zasvěcený Paní, vrbové hájky navštěvovali kněží, kněžky, umělci a magici všeho zrna k načerpání inspirace, výmluvnosti, k nabytí dovedností a probuzení skrytých talentů. K naplnění přání se zeptej vrby o svolení, vysvětlujíce své touhy. Vyber pružný prut a 0zavaž na něm uzel, popisujíce, co od vrby chceš. Když se přání naplní, vrať se uzel rozvaž, nezapomeň vrbě poděkovat a zanech u ní drobný dárek.   

Tis

Další významný strom zimního slunovratu, spojovaný se smrtí a znovuzrozením (dodnes se sází na hřbitovech, i když už mnoho lidí ani neví proč). Nádherně hladké, zlaté dřevo s vlnitým žilkováním. Irové z něj vyráběli rukověti dýk, luky a sudy vína. Dřevo či větvičky se nechávaly na hrobech jako symbol, že duch opustil tělo jen pro načerpání sil k dalšímu životu, ke krátkému odpočinku. Celý tis je jedovatý, včetně plodů, pokud neznáte jeden fígl: pokud jíš jen oplodí tisinek (červených plodů tisu), neotrávíš se – ale nesmíš spolknout ani rozkousnout semeno. Z vlastní zkušenosti mají nakyslou chuť, snad vzdáleně připomínající maliny, ale prostě „jiné“. V menším množství a bez jader mohou být zpestřením při sběru borůvek, malin a lesních jahod, ale přestože by jed neměly obsahovat, neradím jejich konzumaci „na kila“ jako to lze činit s běžným ovocem. Některé látky v tisu léčí rakovinu, ale musí být lékařsky izolovány (žmouláním větví se dřív úplně otrávíte, než si rakovina byť i jen všimne, že proti ní něco děláte.) Nejstarší žijící exemplář tisu je pravděpodobně i nejstarším stromem vůbec (snad ještě sekvoje…) Starobylé tisy lze nalézt na hřbitovech a poblíž kostelů v celé Evropě, zejména Británii, a některé z nich tam byly dříve než dnes viditelné stavby (strom totiž nepodléhá trendům ani uměleckým směrům.)

Žehnám vám,

 

    Verze 1.5 Eurikovy stránky o Magii a Wicce

 

 

nahoru