Tajemné pyramidy pod vodou

 

Magazín 2000 informoval v čísle 9/1997 zřejmě jako první u nás o nejsenzačnějším archeologickém objevu našeho desetiletí. Šlo o nález záhadného komplexu pyramid u pobřeží Aguni a Jonaguni, dvou ostrovů ležících u Okinawy a jižního Japonska.

 

Z výzkumu expertů nyní vyplynulo, že se v případě stupňovité platformy s největší pravděpodobností skutečně jedná o dílo vytvořené člověkem, nikoli o útvar, který vznikl přirozenou cestou. V tomto případě by to bylo nejstarší stavební dílo na Zemi, existující minimálně 10 000 let. Pokud se tento odhad potvrdí, bude potřeba opravit učebnice!

 

Světový tisk, kromě jiného i renomované britské Times nebo německý Welt am Sontag, přinesly k této tematice nejnovější poznatky. Welt am Sontag pod titulkem "Tajemné pyramidy pod vodou" píše: "Vědci nalezli skalnatý útvar široký sto padesát, dlouhý dvě stě a vysoký devadesát metrů, který se podobá stupňovité pyramidě. Prof. Masaki Kimura, geolog Univerzity Rjúkjú na Okinawě, útvar zkoumal a dospěl k přesvědčení, že musel být vytvořen lidmi. Kimura říká: ,Důkazem je, že na úpatí skály nejsou patrné žádné stopy narušení, jako například ulámané a vydrolené kameny.`

 

Kolem pyramidy vede plochá dráha, která vypadá jako silnice. Nápadné jsou několik metrů vysoké stupně, které jsou zformovány tak pravidelně, jak by je podle názoru prof. Roberta Schocha, geologa z univerzity v Bostonu, vodní eroze nemohla vytvořit. Schoch, který se v dubnu vydal k pyramidám v potápěčské výstrojí, prohlásil: ,V žádném případě neznám žádný skalní útvar s tak čistými liniemi.`

 

Dalším důkazem toho, že by se mohlo jednat o dílo člověka, je několik malých stupňovitých pyramid v okolí. Měří asi deset metrů u základu a mají výšku dva metry. Vědci je označují jako ,minizikkuraty`. Zikkuraty se nazývají stupňovité pyramidy v Mezopotámii.

 

Stáří nálezu odhadují geologové neuvěřitelně vysoko - na nejméně deset tisíc let. ,Zatím neexistuje ani jediný důkaz toho, že již tenkrát by byli lidé schopni vytvořit takové pravděpodobně kultovní místo,` říká prof. Kimura. ,Mohli to udělat jedině lidé technicky daleko pokročilejší než ostatní národy. Jinou odpověd' zatím nemáme, musíme komplex systematicky prozkoumat,` cituje profesora německý list.

 

Magazín 2000

nahoru