Auta na vodu a elektřinu
 

VIDEO: Japonské auto jezdí na vodu

http://www.novinky.cz/clanek/142610-video-japonske-auto-jezdi-na-vodu.html

Japonci vynalezli auto na vodu zdroj: Stream.cz

Japonská firma Genepax prý vynalezla speciální systém pohonu auta, při kterém se z vody vytvoří vodík a z něj pak díky generátoru elektrická energie. Automobil vydrží na jeden litr vody jezdit hodinu. Maximální rychlost auta činí necelých 80 kilometrů za hodinu.

16. 6. 2008 14:57

Asi každý se někdy zasnil nad tím, jaké by to bylo, kdyby se do nádrže u auta nemusel lít drahý benzín nebo nafta, ale stačilo by něco podstatně levnějšího. Třeba voda.

Takové auto už mají Japonci. A může jít klidně o dešťovou vodu. Jde sice jenom o prototyp, nicméně toto řešení údajně funguje. Princip je obdobný jako u běžného palivového článku, v tomto případě se coby palivo používá vodík. Palivový článek vyrábí elektřinu z energie uvolněné při chemické reakci; jde o princip objevený už koncem 19. století.

Zpátky k japonskému automobilu. Systém je unikátní v tom, že k provozu nepotřebuje nabíjet speciální baterii. Stačí pouze nalít vodu a generátor energie z ní odčerpá vodík. Uvolní se elektrony a ty se přemění v elektrickou energii, která slouží k rozpohybování vozidla. Jeden litr vody stačí zhruba na hodinovou jízdu; nejvyšší rychlost činí necelých 80 kilometrů za hodinu.

Další výhodou je, že auto má nulové emise oxidu uhličitého (CO2). Také je v podstatě neslyšné. To jistě ocení všichni, kdo žijí nebo pracují poblíž frekventovaných silnic, nicméně pro nepozorné chodce to může znamenat velké nebezpečí.

Japonská společnost Genepax by ráda začala sériově vyrábět automobil na vodu. Výrobní náklady činí v současné době zhruba 320 tisíc korun, při zavedení hromadné výroby by cena měla dále klesnout. Společnost ale ještě musí systém důkladně prozkoumat, zejména jeho životnost.

Martin Žemlička,Novinky
 

 

Toyota bude prodávat auta, která lze nabíjet doma ze zásuvky

http://www.novinky.cz/clanek/142220-toyota-bude-prodavat-auta-ktera-lze-nabijet-doma-ze-zasuvky.html

Toyota chce po roce 2010 prodávat až milión hybridních aut ročně.
foto: NOVINKY/Jan Čech

Automobilka Toyota Motor hodlá za dva roky prodávat nová hybridní auta, která bude možné nabíjet přímo doma ze zásuvky. Ekologické vozy mají totiž využívat lithium-iontové baterie. Na jejich výrobu se příští rok zaměří Matsushita Electric Industrial.

11. 6. 2008 10:04

Speciální baterie do vozů se již v současnosti využívají v laptopech, jak uvedla agentura AP. Jejich hlavní výhodou je malá velikost a větší výdrž, než jakou mají nikl-hydridové baterie využívané v hybridních autech.

Hybridní auta jsou ekologickou alternativou současných benzínových a naftových vozů. Japonská automobilka patří mezi přední světové výrobce hybridů. Toyota plánuje, že po roce 2010 by mohla ročně prodávat až jeden milión hybridních aut ročně. Zatím jich prodala zhruba jeden a půl miliónu.

Na vývoji nových vozů pracuje i Honda. Ta již před několika dny oznámila, že příští rok vstoupí do prodeje její nový hybridní vůz. Automobilka se bude snažit, aby se jeho cena pohybovala v přepočtu kolem 310 tisíc korun.


Články na podobné téma
:
Auto na stlačený vzduch
Toyota Announces It Will Make A Hydrogen-Powered Car
nahoru


 

Zpátky na Novinky