Čína plánuje zalesnit území o rozloze větší než Německo


PEKING (ČTK) - Čína tento týden představila plán na zalesnění desetitisíců kilometrů čtverečních svého území, který by měl napravit následky mnohaletého poškozování životního prostředí. Jeho důsledkem jsou dnešní písečné bouře, nebezpečné rozšiřování pouště, vyčerpávající sucha či naopak záplavy a rozsáhlá eroze zemědělské půdy. Podle čínského ministerstva zemědělství jde o největší světový ekologický projekt.

Čína v rámci programu hodlá v následujících deseti letech osázet stromy 440.000 kilometrů čtverečních svého území, tedy plochu větší, než je rozloha Německa. Představené plány zahrnují šest různých projektů, které sahají od zalesnění strání přes vytvoření chráněných travnatých ploch až po zřízení přírodních rezervací pro pandy, tibetské antilopy a vzácné orchideje.

Úřady plánují rovněž vybudovat stromové bariéry na ochranu Pekingu a dalších měst před písečnými bouřemi. Projekt si tak vyžádá přestěhování asi 180.000 lidí z okolí Pekingu a blízkého Tchien-ťinu.

Zemědělci, jejichž půda bude státem zabrána, dostanou podle ministerstva zemědělství odškodnění ve formě hotovosti, daňových úlev, obilí či také nových příjmů z pěstování ovocných stromů.

Většina lesů byla v Číně vykácena v 50. letech pro dřevo užívané jako průmyslové palivo i pro získání nové zemědělské půdy. Holé stráně ztratily schopnost zadržovat vodu, čímž se zhoršily letní záplavy, které si v minulosti vyžádaly četné oběti v údolí Žluté řeky i na severovýchodě země. Touha po větší produkci obilí v 90. letech znamenala další kácení a obdělávání půdy na nevhodných místech.

Podle čínské vlády dnes zalesněná území představují 16 procent rozlohy země, zahraniční odhady jsou však podstatně nižší a připomínají, že většina lesů se rozkládá na odlehlém západě státu.

Čínské úřady přiznávají, že projektu v hodnotě 12 miliard dolarů stojí v cestě ještě řada překážek včetně nedostatku financí či nejistoty, jaký druh stromů v jednotlivých oblastech použít.

Zdroj: EkoList č 105.


nahoru