Dvůr Králové chce stavět největší sluneční elektrárnu
 

Převzato z http://zpravy.idnes.cz: Dvoru bude vydělávat Slunce
Dvůr Králové plánuje postavit největší sluneční elektrárnu v zemi. Stavbu zaplatí dodávky elektřiny

Dvůr Králové nad Labem - Radnice ve Dvoře Králové nad Labem chce ještě letos začít stavět největší sluneční elektrárnu v České republice. Solární park s výkonem necelých čtyř megawatt by měl vyrůst v průmyslové zóně na okraji města a po dokončení by měl radnici každý rok vydělávat desítky milionů korun. „Pokud se nám podaří začít s budováním elektrárny ještě letos a do konce roku podepíšeme smlouvu na dodávky elektřiny do sítě, budeme mít na dvacet let garantovanou výkupní cenu 13,80 korun za každou vyrobenou kilowattu. A na ní tom založena ekonomika a návratnost celého projektu,“ uvedl dvorský místostarosta Jan Bém (ODS).

Sluneční elektrárnu chce radnice postavit na loukách v průmyslové zóně u obce Zboží na východním okraji města, do které už delší dobu marně láká zájemce o výstavbu nových továren. Po dokončení by se dvorský solární park s výkonem 3,8 megawattu stal největším podobným zařízením v zemi.

V současné době se u nás o prvenství přetahují sluneční elektrárny v Bušanovicích na Prachaticku a v Ostrožské Lhotě na Uherskohradišťsku, jejichž výkon je sotva poloviční. Ačkoliv v Česku díky příznivým přírodním podmínkám počet slunečních elektráren roste, jejich výkon je ve srovnání se světem zanedbatelný. V součtu dosahuje jen několika megawatt. V zemích, které jsou ve využívání sluneční energie nejdál, v Japonsku, Německu či USA, se vyrobené megawatty počítají ve stovkách. „Vybudování solární elekrárny bude stát přibližně 400 milionů korun. Původně to vypadalo, že až 85 procent nákladů bude možné uhradit z dotací Evropské unie. Teď by to bylo maximálně 30 procent. Ale projekt bude pro město výhodný, i kdybychom nezískali vůbec žádnou dotaci,“ zdůraznil místostarosta. Město si už spočítalo, že veškeré náklady včetně bankovních úvěrů splatí za necelých dvanáct let a potom mu bude elektrárna ročně vydělávat okolo padesáti milionů korun. „Mohli bychom se spojit s nějakou soukromou firmou, které se nám už hlásí, ale výhodnější bude, když si elektrárnu postavíme sami a sami ji budeme i provozovat,“ sdělil Bém.

Články na podobné téma:
Letadlo na solární energii
Perspektivy solární energie

 

nahoru


 

Zpátky na Novinky