The Guardian: Změna klimatu nastala, svět umíráOteplování naší planety má horší dopady než války a hladomory, píše britský list

S posměchem se setká ten, kdo začne upozorňovat na ničivé důsledky globálního oteplování


LONDÝN - Globální oteplování začalo. Jak napsal britský list The Guardian, účinky vyvolané změnou klimatu se nyní dostavují rychleji, než čekali i ti nejpesimističtější proroci. Před týdnem se přišlo na to, že se hroutí arktický ekosystém. Ledy tají, v důsledku čehož velryby a mroži přicházejí o zdroje své obživy. Populace ledních medvědů a tuleňů se snížila zhruba na polovinu. Je možné, že téměř všechny korálové útesy na světě budou koncem 21. století v důsledku zvyšování teploty vody mrtvé. Červený kříž uvádí, že si přírodní katastrofy v roce 1998 vyžádaly více obětí nežli všechny války a konflikty na celém světě dohromady.

Horší než etnické čistky

Demograf Norman Myers vypočítal, že již 25 milionů lidí vyhnaly změny životního prostředí z domova. Změna klimatu by mohla zapříčinit i zastavení Golfského proudu. Co mají tyto krize znamenat? Co se s námi děje, že nejsme schopni na ně odpovědět?
Změna klimatu je asi nejzávažnější pohroma, jaká kdy lidskou populaci potkala. Její dopad zastiňuje důsledky všech válek, epidemií a hladomorů. Genocidu a etnické čistky odsouvá na vedlejší kolej. Auto je nyní nebezpečnější nežli zbraň, létání přes Atlantik je stejně nepřijatelné jako zneužívání dětí. Bohatí si hrají na polích světového zabíjení. A zatím, místo abychom této katastrofě čelili, proklínáme kohokoliv a vysmíváme se komukoliv, kdo na ni upozorňuje. Podle Institutu Worldwatch se od roku 1950 spotřebovalo více zboží a služeb než po celý zbytek lidské historie. Kdykoliv se ovšem začne toto hrozné kolo neštěstí zpomalovat, vlády spěchají, aby je opět popohnaly, aby nás přesvědčily, že máme konzumovat stále víc.

Kierkegaard to věděl

Autor článku v listu The Guardian dále píše, že se zúčastnil televizní debaty, při které publikum zvládalo diskusi o zácpách a místním znečištěném prostředí, ale když nastolil otázku užívání nových zdrojů a globálního oteplování, propukali v záchvaty smíchu. Filozof Kierkegaard napsal: "Takhle si představuji konec světa - se všeobecným pochichtáváním všech těch pobavených hlav, které si budou myslet, že je to vtip." Co znamená takovýto způsob života, kdy ti, kdo se snaží zasáhnout, jsou považováni za nebezpečné či bláznivé? ptá se The Guardian. Znamená to, že jsme nalezli klíč k věčné radosti, ujednaný elixír života? Honba za vyděláním více peněz, než člověk potřebuje, a za nákupem více zboží, než použije, je druh mentální choroby. Úspěch v takovémto systému nepřináší radost, ale v ideálním případě pouze úlevu od bolesti, kterou je nutno vytrpět, abyste ho vůbec dosáhli. Co by to stálo, přesvědčit nás, abychom přestali zacházet se světem jako s děravou taškou? Svět umírá a lidé se smíchem zabíjejí sami sebe.

čtk, zah

Lidové noviny - 03.08.1999


 

nahoru